zaprasza na
2 8 . 0 4 . 2 0 1 0

Budynek A i Aula A Wydziału Teologicznego
Poznań, ul. Wieżowa 2/4
/przystanek tramwajowy Katedra/


Godzina
Tytuł/Prowadzący
Sala
1000
JAK SKUTECZNIE STOPIĆ KOSTKĘ LODU.
OD OBRAZU BIBLIJNEGO DO PRAKTYKI DUSZPASTERSKIEJ.
ks. dr Szymon Sułkowski
Zakład Teologii Pastoralnej
Aula A
Medytacja trzynastowiecznego obrazu biblijnego, prowadząca do ukazania dynamiki ewangelizacji sprzed 2000 lat, która w swej strategii nie zmieniła się po dzień dzisiejszy. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzyma kopię obrazu, który był przedmiotem analizy podczas medytacji.
1045
ŻYDZI I ICH RELIGIA.
HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
dr Teresa Stanek
Zakład Egzegezy Biblijnej
Aula A
1130
GDZIE JEST TEN KRAJ, OPŁYWAJĄCY W MLEKO I MIÓD?
mgr Kinga Mrozek
Zakład Egzegezy Starego i Nowego Testamentu
Aula A
1215
ŚWIAT DUCHA I MATERII. CO TO SĄ I CZEMU SŁUŻĄ W KOŚCIELE OBJAWIENIA PRYWATNE?
o. dr Piotr Piasecki OMI
Zakład Teologii Moralnej i Duchowości
Aula A
1300
JAK NAPISAĆ KSIĄŻKE O DALEKIM KRAJU?
Akademickie Koło Misjologiczne
Aula A
Jak napisać książkę o dalekim kraju?

Wystąpienie pokazuje pracę grupy studentów po powrocie z Wysp Zielonego Przylądka nad wydaniem pierwszej polskiej książki o tym miejscu. Ukazane zostaną poszczególne etapy procesu powstawania publikacji: Czas spotkania. Doświadczenie misyjne na Wyspach Zielonego Przylądka. Poznań 2008, od pojawienia się takiego pomysłu po wydruk. Pisanie tekstów, wybór zdjęć, rozmowy z wydawnictwem, koordynacja prac trzynastu studentów-autorów i w końcu skład książki to główne zadania z którymi przyszło się zmierzyć. O tym jaki jest tego efekt i czy udało się osiągnąć pełen sukces opowie jeden z członków przedsięwzięcia. Prezentację wzbogaci różnorodny materiał zdjęciowy z pobytu w Afryce.

Osoba odpowiedzialna: Jędrzej Gadziński - UAM - geografia - kształtowanie środowiska przyrodniczego
1345
DAJ SIĘ PONIEŚĆ MISYJNEJ PRZYGODZIE. CZY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT? MISSION POSSIBLE!
Tatiana Nowicka
Akademickie Koło Misjologiczne
Aula A
Daj się ponieść misyjnej przygodzie. Czy możesz zmienić świat? Mission Posible!

Podczas spotkania studenci różnych poznańskich uczelni podzielą się swoim doświadczeniem zdobytym dzięki zaangażowaniu w działalność Akademickiego Koła Misjologicznego. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób członkowie i sympatycy Koła kreatywnie i ciekawie realizują swoje zainteresowania oraz jakie aktywności podejmują, aby rozpowszechniać dzieło misyjne w Polsce i poza jej granicami oraz jak zdobyć fundusze na tę działalność. Przyjdź i poszukaj z nami odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule spotkania.

Osoba odpowiedzialna: Tatiana Nowicka, UE - Finanse i bankowość oraz UMed -Zdrowie publiczne
1000 - 1500
MISSION POSSIBLE! DZIAŁALNOŚĆ AKADEMICKIEGO KOŁO MISJOLOGICZNEGO W POZNANIU) (PREZENTACJA POSTEROWA
Aleksandra Kropińska
Akademickie Koło Misjologiczne
Budynek A
Mission Posible! Działalność Akademickiego Koła Misjologicznego w Poznaniu - prezentacja posterowa

Prezentacja posterowa ukazująca długoletnią historię Akademickiego Koła Misyjnego w Poznaniu (od 1927 roku) i dzisiejszą działalność Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Koło skupia studentów różnych uczelni Poznania zainteresowanych działalnością misyjną.

Osoba odpowiedzialna: Aleksandra Kropińska
1000 - 1500
DZIECI ŻOŁNIERZE (PREZENTACJA POSTEROWA)
mgr Jarosław Czyżewski
Akademickie Koło Misjologiczne
Budynek A
Dzieci żołnierze - prezentacja posterowa

W wielu miejscach na świecie do walki zbrojnej wykorzystuje się dzieci. Porwani, uprowadzeni czy zwabieni do specjalnych obozów, kształtowani są w na maszyny do zabijania. Skradzione dzieciństwo, okaleczona psychika, zniszczona duchowość, to tyko niektóre skutki dramatu tych dzieci. Czy są one bezwzględnymi zbrodniarzami czy niewinnymi ofiarami? Prezentacja posterowa ukaże dzieci żołnierzy we współczesnych konfliktach zbrojnych.

Osoba odpowiedzialna: Jarosław Czyżewski (WT UAM)
1000 - 1500
SPRAWIEDLIWY HANDEL (PREZENTACJA POSTEROWA)
Małgorzata Szwarc
Akademickie Koło Misjologiczne
Budynek A
Sprawiedliwy handel - prezentacja posterowa

Powszechnie dostępne produkty na naszym rynku, takie jak np. kawa, herbata, czekolada, są sprowadzane z krajów Trzeciego Świata. Często nie zdajemy sobie sprawy ze sposobu ich produkcji ani z warunków, w jakich powstają. Niejednokrotnie do ich produkcji wykorzystuje się tanią siłę roboczą. Problem niesprawiedliwego podziału zysków ze sprzedaży w/w towarów zauważyły już wysoko rozwinięte kraje europejskie, tj. Wlk Brytania, Włochy czy Niemcy. Dzięki temu powstało stowarzyszenie Fair Trade, które oferuje producentom z krajów południowych sprawiedliwą cenę za ich produkty oraz wspomaga rozwój lokalnych społeczności. Również w Polsce od początku XXI wieku zaczęła rozwijać się ta inicjatywa. Prezentacja posterowa ukaże problemy krajów rozwijających się oraz metody walki z tymi problemami. Przedstawiona zostanie idea Sprawiedliwego Handlu, zasady działania oraz produkty oznaczone znakiem FAIRTRADE.

Osoba odpowiedzialna: Małgorzata Szwarc UE
1305 - 1335
AZJATYCKA MISJA POLSKIEGO MAŁŻEŃSTWA
Salomea Mielnik-Kośmiderska, Krzysztof Mielnik
Akademickie Koło Misjologiczne, Wydział Teologiczny
Collegium Minus
ul. H. Wieniawskiego 1
Sala Lubrańskiego
Azjatycka misja polskiego małżeństwa

Młodzi ludzie, Salomea i Krzysztof, pragnęli pojechać na misje. Postanowili, że zaraz po ślubie wspólnie zrealizują swoje marzenia. Podzielą się swoim doświadczeniem kilkumiesięcznej pracy na Timorze Wschodnim.

Osoby odpowiedzialne: Salomea Mielnik-Kośmiderska i Krzysztof Mielnik
1000 - 1500
CABO VERDE W POLSCE (WYSTAWA)
Akademickie Koło Misjologiczne
Budynek A
Cabo Verde w Polsce

Wystawa fotograficzna dokumentująca projekt misyjny studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego realizowany w Polsce, w sierpniu 2009 roku. Zdjęcia wykonane przez uczestników doświadczenia misyjnego ukazują pobyt w naszym kraju dziesięciu osób z Wysp Zielonego Przylądka. Ośmioro młodych ludzi wraz opiekunami przybyło do Polski na zaproszenie AKM by poznać metody pracy duszpasterskiej z młodzieżą w Polsce. Cały projekt przygotowali, sfinansowali i przeprowadzili studenci z AKM.

Osoba odpowiedzialna: Maria Pulikowska - UP - Ogrodnictwo - Kształtowanie terenów zielonych
1000 - 1500
AFRYKA ZATRZYMANA W OBIEKTYWIE (WYSTAWA)
Akademickie Koło Misjologiczne
Ośrodek Nauki PAN
ul. Wieniawskiego 17/19
Afryka zatrzymana w obiektywie - Katarzyna Arciszewska - UAM prawo

Wystawa fotograficzna dokumentująca doświadczenie misyjne studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego na Wyspach Zielonego Przylądka w sierpniu 2008 roku. Zdjęcia wykonane przez uczestników wyprawy ukazują piękno tego wyspiarskiego kraju, życie codzienne spotkanych ludzi, oraz wspólnotę kapowerdyjskiego Kościoła.

Osoba odpowiedzialna: Katarzyna Arciszewska - UAM - Prawo
1000 - 1400
CAŁY ŚWIAT W JEDNEJ PIWNICY
s. Elżbieta Sołtysik SSPC
Akademickie Koło Misjologiczne
Centrum Misyjne Archidiecezji Poznańskiej
ul. Dmowskiego 130
Cały świat w jednej piwnicy

Ludzie wyrażają swoja tożsamość w różnorodny sposób. Jedną z takich form jest sztuka: zarówno ta użytkowa jak i artystyczna. Spotkanie z człowiekiem urodzonym i mieszkającym w innej rzeczywistości wymaga wniknięcia w jego kulturę, poznanie nie tylko języka danego narodu ale zaglądnięcia "do codzienności": sposobów ubierania się, gotowania, wyrażania piękna. Muzeum Misyjne działające przy Centrum Misyjnym Archidiecezji Poznańskiej poprzez zgromadzone w nim eksponaty z różnych zakątków świata chce przybliżyć tę rzeczywistość, z którą misjonarze stykają się na co dzień. Ta jedna piwnica, do której zapraszamy, zawiera skarby z całego świata.

Osoba odpowiedzialna: s. Elżbieta Sołtysik SSPC - Misjologia UKSW
1900
MISYJNY DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY
Jakub Łabędzki
Akademickie Koło Misjologiczne
Piwnica Farna
Plac Kolegiacki 14/15
Misyjny Dyskusyjny Klub Filmowy

Film "Ostatni król Szkocji" przedstawia okresu krwawych rządów Idi Amina, jednego z najokrutniejszych dyktatorów XX wieku. Ten poruszający thriller o niepokojach targających zapomniane państwo w Afryce Centralnej - Ugandę - jest sceną popisu aktorskiego Foresta Whitakera, który za swoją rolę otrzymał statuetkę Oscara, Złoty Glob i Nagrodę Bafta. Film z polskim narratorem, czas trwania: 118 minut.

DKF w ramach sekcji misyjnej KIK'u odbędzie się 28 kwietnia 2010 r. o godzinie 19:00 w Piwnicy Farnej, pl. Kolegiacki 14/15, Poznań.

Osoba odpowiedzialna: Jakub Łabędzki


Zgłoszenia i dodatkowe informacje: mgr Ewa Gajda /dziekanat WT UAM/: tel. 61/829-3993 lub gaje@amu.edu.pl

Z A P R A S Z A M Y